Ultrafiltrasiya Sistemləri (UF)

Əsas Səhifə » Ultrafiltrasiya Sistemləri (UF)
Anmeksan Kalite
Banner Üyelik

ULTRAFİLTRASYON SİSTEMLERİ

Ultrafiltrasyon Sistemleri

Ultrafiltrasyon Sistemleri ; Temelde bir filtreleme işlemidir. Ultrafiltrasyon tekniğini kullanarak su arıtımında kendi başına veya ozmoz öncesinde uygulanabilmektedir. Ultrafiltrasyon sistemleri modülleri, 0,01 mikron por çapına sahip membran yapısı ile kimyasal kullanımına gerek kalmadan bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmalar için tam bir bariyer görevi görür. Yani bu por çapından büyük tüm partikülleri geri çevirerek; 0,1 NTU ‘dan daha düşük bulanıklık değeri ve organik madde giderimin de mükemmel bir filtrasyon yeteneği gösterir.

Bilindiği gibi içme sularında meydana gelen mikrobiyolojik kirliliklerin giderimin de en çok uygulanan yöntemlerinden biri suya klor dozajı yapmaktadır. Bu mikroorganizmaların giderimi üzerine etkisi oldukça fazla olmakla beraber %100 değildir, bazı sporlu mikroorganizmalar gibi dezenfektanlara mukavemet edebilen organizmalar ancak Ultrafiltrasyon membranları ile tutulabilmektedir. Bu da demektir ki Ultrafiltrasyon sistemlerinde kullandığımız membranların por çapları mikroorganizmaların çaplarından küçük olduğu için güvenle sudan arıtımını sağlamış oluruz.

Bunun dışında suda bulunan organik maddeler ile klor bileşiklerinin, THM’ (trihalometan) ler oluşturduğu ve bu THM’ lerin insan bünyesi üzerine toksit etkisi geri dönülemez rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir. Bu anlamda ultrafiltrasyonun suya herhangi bir katkı maddesi vermemesi, artık ürün bırakmaması, istenmeyen oksidatif maddeleri üretmemiş olması en önemli avantajlarıdır.

Ultrafiltrasyon Sistemleri (UF); Modülleri, yüzeysel suların mükemmel filtrasyonunun yanında, konvansiyonel biyolojik ve kimyasal arıtma çıkış sularının ,ters ozmoz sistemlerine beslenebilmesine olanak sağlamakta ve atıksu geri kazanım projelerinde önemli yer tutmakta ve deniz suyu ozmoz sistemlerinin ön arıtımında oldukça fazla kullanılmaktadır.

Ultrafiltrasyon Sistemleri (UF);  Ayrıca Deniz suyu arıtımı, gıda sektörü ve meşrubat prosesleri, doğal içme suyu hazırlama fabrikaları, bakteri alımı ve suyun dolaylı dezenfeksiyonu ve birçok özel proses de başarı ile kullanılmaktadır. Atık suların geri kazanımları için özel dizaynlar ve MBR kökenli, suyun tekrar geri kazanılmasına yönelik prosesler de sistemlerin can damarını oluşturmaktadır. Atık suların geri kazanımı ve yeniden üretim proslerinde kullanılması mümkündür.

ULTRAFİLTRASYON SİSTEMLERİ ÖRNEK PROJELER

Menyu